Promotion
Chandelier DUSHA MS228 - 4 x GX53. max. 12W. 540x140mm, metal/glass LIGHT SET
Code of product:
DUSHAMS228-4LIGHTSET
More Information
| Brand | LIGHT SET |
|---|---|
| Collections | DUSHA |
| Guarantee | 24 month |
Description
Chandelier DUSHA MS228 - 4 from LIGHT SET is an elegant ceiling lamp in a modern design that will emphasize the interior of the living room, kitchen or dining area. The metal body combined with glass shades creates an elegant contrast and fills the space with soft, muted light.
The lamp is equipped with four GX53 sockets and is designed for lamps with a power of up to 12 W each. Compact dimensions of 540×140 mm allow the chandelier to harmoniously fit into modern interiors, and the durable construction of metal and glass ensures reliability and durability in daily use.
Characteristics
| Brand | LIGHT SET |
|---|---|
| Collections | DUSHA |
| Guarantee | 24 month |
| Country of manufacture | Ukraine |
| Method of fastening | Mounting bar |
| Number of shades | 4 |
| Form | Round |
| Style | Modern, Minimalism |
| Material | Metal+glass |
| Power | 12 |
| Живлення | Мережа 220V |
| Lighting area | 15–20 м² |
| Operating temperature range | -20C°...+40°C |
| Light | LED GX53 |
| Complete with a lamp | No |
| Cartridge included | Yes |
| Max. power of one GX53 lamp: | 12W |
| Mains voltage (V) | 220V |
| Integrated LED | No |
| Degree of protection | IP20 |
| Width (cm) | 54 |
| Length (cm) | 54 |
| Height (cm) | 14 |
| Main light | Yes |
| Additional light | No |
| Category | Chandeliers |
Reviews (0)
0
of reviews
Product code: DUSHAMS228-4LIGHTSET